AMD Intel hisse

#işlemci AMD’nin Hisselerinin 15 Sene Aradan Sonra Intel’inkileri Geçmesi ve Bunun Genel Sebepleri

Okuma Süresi: 3 dakika
2+

Teknoloji sever takipçilerin bildiği üzere AMD, uzun bir aradan sonra Intel’e karşı baskın gelmeye başladı ve bunun sonuçları Intel için çok ağır oldu. Dün Pasifik Zamanı ile saat 7.45’te AMD hisseleri $61.79‘dan işlem görürken Intel hisselerinin fiyatı $61.57‘ydi. 2006’dan bu yana AMD, ilk defa Intel’i hisse senedi değeri olarak geçti. Ayrıca AMD, bu sene başında, kendisine ait olan tüm zamanların en yüksek stok fiyatı rekorunu da kırmıştı. Bu yazımızda bunun genel sebeplerinden bahsedeceğiz.

Bu Nasıl Gerçekleşti ?

Parametresi/boyutu söylenmeden direk miktarı ve birimi “7 nm, 14 nm” vs. olarak belirtilen litografiyi ya da diğer bir deyişle transistörler arasındaki mesafeyi çoğu yerde duymuşsunuzdur. Belirtilen bu uzunluk azaldıkça işlemcinin tükettiği enerji/elektrik azalmasına rağmen performansı artar. İşlemci üretimindeki en büyük devrimlerden birisi, üretim teknolojisinin geliştirilerek transistörler arasındaki uzunluğun azaltılması olmuştur. Zaten dizayn edilecek yeni işlemcilerin performanslarının bir önceki nesile oranla daha iyi olmasının sebeplerinden birisi de budur.

AMD litografi konusunda 7 nm gibi inanılmaz küçük mesafelere odaklanırken Intel, 14 nm uzunluklarında ısrarcı olmaya devam etti. Böyle bir durumda bile Intel, fiyat konusunda AMD’den daha kötü bir politika izlemeye devam etti ve sonuç olarak ise tüketiciler Intel’den vazgeçip AMD’ye yöneldiler.

AMD, üretim teknolojilerine odaklandığı için üretim maliyetlerini de önemli derecede düşürmeyi başardı, dolayısıyla bunu kullanıcıya da yansıtabildi. Birbirine yakın performans sağlayan, biri Intel ve diğeri AMD olmak üzere iki işlemciden Intel olan ortalama 300-350 dolar satış fiyatına sahip iken AMD olan ise ortalama 200-250 satış fiyatına sahip oluyor.

Çekirdek sayısı ve multi-threading konusunda daha iyi adımlar atmayı başaran AMD, bu teknolojiyi aynı zamanda düşük güç tüketimiyle harmanladı. Eğer bir AMD işlemciye sahipseniz Intel’in aksine bir uygulamayı veya oyunu açtığınızda işlemcinizin ortalama %55-%60’ının kullanıldığını değil, %25-%30’unun kullanıldığını görürsünüz. Bunun sebebi, Intel’de tekabülü kabul edilen bir AMD işlemcinin, o Intel işlemciye oranla daha fazla thread’e sahip olması ve bu sanal işlemcileri daha iyi yönetmesidir.

Aynı zamanda Intel, satışa sunduğu işlemcilerin yanında verdiği stok soğutucularda da yeniliğe gitmedi ve oyuncuları, harici soğutucu almaya itti. Yüksek performansta işlem yapmak isteyen Intel kullanıcılarının stok soğutucularla devam etmesi mümkün olamaz, zira Intel’in üretim teknolojisi eski ve işlemcilerinin tükettiği güç/elektrik daha fazla olduğu için işlemciler daha fazla ısınıyor. Diğer bir yanda AMD, daha az güç tüketen işlemcilerinin yanında verdikleri stok soğutucuları yeniledi ve overclock yapmayı amaçlamayan kullanıcıları boş bir masraftan uzaklaştırmış oldu. Bunun yanında Intel chipsetli anakartların fiyatı da AMD destekleyen anakartların fiyatından genel olarak daha fazla.

Bahsettiğimiz parametreler ve durumlar göz önüne alındığı vakit nihayetinde, kullanıcılar daha fazla işlemci yüzdesi kullanıp daha fazla güç tüketen pahalı işlemcileri ve bunların bileşenleri yerine, daha az işlemci yüzdesi kullanan ve daha az güç tüketen ucuz işlemcilere yöneldiler. Tüketicilerin araştırmaya ve AMD‘ye yönelmesiyle beraber 2019 senesinde AMD’nin pazar payı %75 civarındayken Intel’in pazar payı %25 civarlarında kaldı.

2+

Bir cevap yazın