Asım Gültekin

#ASIMGÜLTEKİN Dünya Bir Gölgelik

Okuma Süresi: 1 dakika
14+

Asım Gültekin, 1975 yılında Amasya’nın Taşova ilçesinde dünyaya geldi. Marmara Üniversitesi Edebiyat Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu, 2008 yılında da yılın öğretmeni seçildi. Bugüne kadar birçok derginin yayın hayatına başlamasına öncülük eden Asım Gültekin, aynı zamanda Dil Evi Etimoloji Topluluğu başkanıydı. Yakın bir zaman içerisinde de hayatını kaybetti.

Derdine, Yürüyüşüne Şahidiz

İki çift güzel söz duymak, dünya denen şu bir gölgelik yer için ne güzel bir nimet. Bu nimetler, şimdi Asım Gültekin için söyleniyordu. Ama yaşarken de birçok kişinin duasını aldığı su götürmez bir gerçekti.

Asım Gültekin’i tanıyan nice insan, ” Biz; derdine, yürüyüşüne, var oluşunun güzelliğine şahidiz,” dedi. Sevenleri ise ” Ne güzel yâd ediliyor,” dedi.

Asım Gültekin

Görünür Olmaktan Azade

Yakınları Asım Gültekin’e ” Keşke daha çok yazsa da kayıt altına alsa, ” diyordu. Yapmadı. O, Ayşenur Uyar’ın da dediği gibi, ” Görünür olmaktan azade, bir gence daha ulaşmayı bir satır daha yazmaya tercih etti.”

Asım Gültekin, şu bir gölgelik yerde hiç boş durmadı. Hep çalıştı, en zor şartlarda dahi çalıştı. Şimdi ise ne çok şey yetim kaldı. Dergiler, etimoloji dersleri, kitap halkaları ve daha niceleri… Ama önemli olan Kemal Sayar’ın da dediği gibi, ” Dünya bir gölgelik. Mesele, geçip giderken başka yüreklerde güzel bir iz bırakabilmek. Asım Gültekin gibi.”

Bu yazım Asım Gültekin’in anısına. Allah rahmet eylesin.

14+

1 Comment

Bir cevap yazın