Beyrut'ta Büyük Patlama

#BEYRUT BEYRUT’TA YAŞANAN BÜYÜK PATLAMA

Okuma Süresi: 1 dakika
14+

Lübnan’ın başkenti olan Beyrut’ta büyük bir patlama yaşandı. Patlamanın sebebiyle alakalı çelişkili raporlar mevcut. Lübnan cumhurbaşkanı önlem olmadan tutulan amonyum nitratın patlama sebebi olduğunu belirtti ve patlamanın neden oluştuğu ilgili daha fazla açıklama yapılmayacağını söyledi.

Şehir valisi Marros Abboud patlamanın Hiroşima ve Nagazaki’ye benzediğini ve ” Ulusal bir felaket, hayatımda bu ölçekte bir yıkım görmedim” dedi. Başbakan Hassan Diab yaptığı açıklamada tam bir felaket olduğunu dile getirdi. Diğer ülkelere yardım ve dostluk çağrısında bulundu. Türkiye, İran, İngiltere,Ürdün, Fransa ve İsrail her türlü desteğe hazır olduklarını belirttiler.

Beyrut

Hastanelerin çoğunun hastalarla dolu. Seksene yakın insanın yaşamının sona erdiğini ve üç bine aşkın yaralının bulunduğu sağlık bakanı tarafından açıklandı. Camlar ve kapıların aniden patlamasıyla Beyrut’ta bulunan insanların büyük çoğunluğu yara aldı. Acil servislerin doluluk oranı saatler ilerledikçe artmaya devam ediyor.

Beyrut'ta Büyük Patlama
Beyrut

Patlama sonrası ortaya çıkan gazlardan dolayı ABD büyük elçiliği maske takmak ve evde kalmanın uygun olduğunu bildirdi. Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) patlamanın neredeyse 4.5 şiddetindeki deprem kadar sarsıcı olduğunu, 10 km ötedeki evlerin bile etkilendiğini, Kıbrıs adasında hissedildiğini bildirdi.

Beyrut'ta Büyük Patlama
Beyrut

Sosyal medya organlarından Beyrut ile ilgili birçok dostluk mesajı paylaşıldı. Twitter’ın gündeminde ilk sırasında Beyrut var. Dünya’nın dört bir yanını acıyla sarsıldı BEYRUT YANINDAYIZ.

14+

Bir cevap yazın