#CengizTopel İlk Hava Harp Şehidi

Okuma Süresi: 1 dakika
4+

Şehrinizdeki bir sokağın, caddenin, mahallenin isminde duymuşsunuzdur bu ismi. Cengiz Topel. İlk hava harp şehidimiz.

Hayatı

2 Eylül 1934 yılında, İzmit’te dünyaya geldi. İlkokulu Bandırma II. İlkokulu’nda başlayan Topel, babasının Gönen’e tayininden sonra Ömer Seyfettin İlkokulu’nda eğitim hayatına devam etti. Babasını kaybettikten sonra ailesi ile birlikte İstanbul’a yerleşen Topel, eğitim hayatını burada devam ettirdi. Lise hayatına genel bir lisede başlayıp Kuleli Askeri Lisesi’nde devam etti. 1953 yılında okulu bitirip Kara Harp Okulu’na başladı. 1955 yılımda öğrenimini tamamlayıp asteğmen olarak saflarda yerini aldı.

Cengiz Topel

Havacılık aşkını geriye atmayıp pilotaj eğitimi için Kanada’ya gitti. Oradaki eğitimini başarıyla tamamlayıp 1957 yılında Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda göreve başladı. Daha sonra 1961 yılında Eskişehir 1. Hava Ana Jet Üssü’ne atandı. 1963 yılında yüzbaşılığa terfisi gerçekleşti.

Kıbrıs Harekatı

8 Ağustos 1964 tarihinde Kıbrıs Harekatı sırasında Eskişehir’den Kıbrıs’a, dörtlü kol komutanı olarak gönderildi. F-100 uçağıyla uçuş esnasında uçağı yerden isabet alarak düşürüldü. Topel, paraşütle atlamayı başardı fakat Rumlar tarafından esir alındı. İşkenceler ile öldürüldüğü iddia ediliyor. Kıbrıs’taki ilk Türk hava harp kaybı olan Cengiz Topel’in hastanede öldüğü açıklandı ve Türk Hava Kuvvetlerinin Kıbrıs’taki ilk pilot kaybı olmuştur.

Cengiz Topel

Cenaze töreni Kıbrıs, Adana, Ankara ve İstanbul’da yapıldı. Şehadetinin ardından ismi, ülkedeki birçok cadde, mahalle, sokağa ve okullara verildi. Ayrıca Konya’da Cengiz Topel’in adını alan “Şehit Topel Polis Merkezi”, İzmit’te “Cengiz Topel Deniz Hava Üs Komutanlığı” ve Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’nda ismi yaşatılmaktadır.

4+

Bir cevap yazın