#DoguTurkistan Zulüm Bitmiyor!

Okuma Süresi: 5 dakika
3+

Avrasya. Sınırlarla ayrılmamış olan Avrupa ile Asya anakaralarının oluşturduğu bütün. Üzerine ne kavgalar edildi, ne zulümlere ev sahipliği yaptı kim bilir? Yaklaşık 120 yıldır Doğu Türkistan zulmü bu topraklarda. Tarih boyunca biten çok şeye şahitlik ettik ama insanın insana yaptığı zulüm bitmedi bir türlü. Doğu Türkistan’da zulüm bitmiyor!

Doğu Türkistan

Diğer adıyla Uyguristan. Avrasya olarak tanımlanan bölgenin oldukça önemli bir noktasında yer almasından dolayı uzun yıllardır Çin baskısı altında yaşamaktadır. Tarih boyunca birçok devlet tarafından hâkimiyet altına alınan Doğu Türkistan halkı, 1949’dan itibaren tamamen Çin hâkimiyetine girmiştir. Çin daha sonra Doğu Türkistan’a özerklik hakkını tanımlamış ve 1955’ten itibaren bölge Çin’e bağlı beş otonom yapıdan biri olmuştur. Çin kaynaklarında “Sincan” (Xīnjiāng) olarak geçen ismi Türkiye ve Türki Cumhuriyetlerde “Doğu Türkistan” olarak anılmaktadır. Sincan adı Çince’de yeni sınır anlamına gelmektedir. Doğu Türkistan halkı ve Türk milletler bu ismi Çin perspektifini yansıttığından dolayı reddediyor ve kullanmak istemiyor.

Zulüm Bitmiyor!

Kırılma Noktası

Avrasya’dan söz etmiştik. Doğu Türkistan, Çin’in Avrasya’ya açılan kapısı. Ayrıca ipek yolunun da başlangıcı. Özellikle konumundan dolayı tarih boyunca devamlı Çin ile sürekli mücadele içinde olmuştur Doğu Türkistan. 3 defa bağımsızlığını ele almış ancak çok uzun sürmemiştir. Devletlerin bu duruma tepki göstermesi gerekirken bir de Rusya’dan 1950’li yıllarda destek almıştır Çin. Tepki gösterenlerin güçsüzlüğü Çin için bir avantaj olmuş her gün bir yeni zulmü tarihe eklemekten kendini geri çekmemiş hiç. Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin 3 katı büyüklüğünde olan bölge, yer altı ve yer üstü kaynakları bakımından da oldukça zengindir.

ABD İkiz Kuleler

11 Eylül 2001, ABD’de İkiz kulelere yapılan saldırı. Terörle mücadelede yeni bir dönemin başlangıcı olmuş. Çin Halk Cumhuriyeti’de bu durumu kendi çıkarları için kötüye kullanma konusunda başı çekmiş.  Çin, bu tarihten sonra Uygur Türkler’ini terörist ilan etmiş ve bu söylemini islamiyet ile bağdaştırmaktan kendini geri çekmemiş. Bu da Çin’in sözde teröristlere uyguladığı işkenceleri meşrulaştırmasına sebep olmuştur.

Türk Çocukları Çin’in Ellerinde

“Melekler Yuvası” veya “Yatılı Anaokulu” adı verilen yerlerde; anne ve babalarının tutuklandığı, öldürüldüğü veya bir yerlerde tutulduğu çocuklar tabiri caizse hapsediliyor. Amaç Türk çocuklarını kendi milli kimliklerinden arındırmak ve Çinli gibi yetiştirmek. Kendi kimliklerinden uzak büyüyen çocukların dini değerlerden de haberleri olmuyor elbette. Zulüm Bitmiyor!

Zulüm Bitmiyor!

Toplu İstismar

“Çin’li Damat Arayan 100 Uygur Gelin” bu başlık Çin medyasına ait. Sosyal medya hesaplarından paylaşılan habere göre Uygur kızları Çin’li erkeklerle evlendirilmek için zorlanıyor. Ayrıca Doğu Türkistan’da bulunan genç kızlar ve erkekler Çin’e taşınırken, Çin’den de Doğu Türkistan’a doğru erkeklerden oluşan nüfus taşınmaktadır. Bu sayede Türk kızları ile Çin erkeklerin, Çin kızları ile de Türk erkeklerin evlilikleri sağlanmakta ve nüfus değişimi amaçlanmaktadır. Ayrıca Çinli erkeklere ve kızlara bu nüfus değişimi için devlet desteği veriliyor. Zulüm Bitmiyor!

Zulüm Bitmiyor!

Nükleer Silahlar Doğu Türkistan’da

Çin dünyanın önemli nükleer güçlerinden biridir. Sahip olduğu nükleer silahları da denemek için Doğu Türkistan topraklarını seçen Çin bu sebeple hastalık ve anormal doğumlara sebep olmaktadır. Zulüm Bitmiyor!

Eğitim Hakkı Sınırlı

Çince eğitim zorunlu olduğu için Türklerin eğitim almalarını oldukça sınırlıdır. Çin, eğitim dilini Çince yaptığı için anadilde eğitimin önü tıkanmıştır. Bu asimilasyon politikasının en önemli ayağı olan eğitimi, anlamda iyi bir koz olarak kullanmaktadır. Zulüm Bitmiyor!

Zulüm Bitmiyor!

Toplama Kampına Gönderilmek İçin 48 Neden

Uygur Haber adlı siteden edindiğim bilgiye göre bu 48 neden aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

 1. Çadır sahibi olmak
 2. Başkalarına ant içmemeyi veya lanetlememeyi önermek
 3. Yurt dışında seyahat eden biriyle konuşmak
 4. Ekstra yiyecek sahibi olmak
 5. Başkalarına günah işlememesini söylemek
 6. Yurtdışında seyahat etmiş olmak
 7. Bir pusula sahip olmak
 8. Güneş doğmadan önce kahvaltı yapmak
 9. Yurt dışına seyahat eden birini tanıyor olmak
 10. Birden fazla bıçak sahibi olmak
 11. Memurlarla tartışmak
 12. Çin’in başka bir ülke kadar olamadığını söylemek
 13. Alkol almamak
 14. Yerel görevliler hakkında şikâyet dilekçesi göndermek
 15. Fazla çocuk sahibi olmak
 16. Sigarayı bırakmak
 17. Kendi odasında yetkililerin uyumasına, yemeğini yemesine ve evinde yaşamasına izin vermemek
 18. VPN açmak
 19. Ebeveynleri öldüğünde ağlamak, yas tutmak veya başka türlü hüzünlü davranmak
 20. Kimliği olmamak
 21. WhatsApp açmak
 22. Çin bayrağının önünde eşarp takmak
 23. Yetkililerin DNA’sını almasına izin vermemek
 24. Yurtdışında çekilen bir videoyu izlemek
 25. Namaz kılmak, dua etmek
 26. Türban takmak (45 yaşın altındaysa)
 27. Mescit veya camiye gitmek
 28. Namaz kılmak, dua etmek
 29. Oruç tutmak
 30. Dini tebliğ dinlemek
 31. Yetkililerce irislerinin taranmasına izin vermemek
 32. Telefonundaki her şeyi yetkililerin indirmelerine izin vermemek
 33. Yetkililere vermek için ses kayıtları hazırlamamak
 34. Okulda ana dilini konuşmak
 35. Devlet dili Çalışma gruplarında anadilinde konuşmak
 36. Yurtdışında biriyle konuşmak (Skype, WeChat vb. Aracılığıyla)
 37. Arap harfli yazı olan kıyafet giymek
 38. Sakal bıyıklarını uzatmak
 39. Dini ikonografisi olan herhangi bir elbise giymiş
 40. Zorunlu propaganda derslerine katılmama
 41. Zorunlu bayrak törenlerine katılmama
 42. Açık Mücadele oturumlarına katılmamak
 43. Açık Mücadele oturumlarında Aile üyeleri veya kendisine yönelik suçlamayı reddetme
 44. Polis tarafından gözaltında tutulduğunda kendini öldürmeye çalışmak
 45. Eğitim kamplarında intihar etmeye çalışmak
 46. Geleneksel bir cenaze töreni yapmak
 47. Polis departmanına kayıt olmadan evinde birden çok aileyi misafir etmek
 48. Yukarıdakilerden herhangi birini yapmış olan biriyle bir ilişkisi bulunmak.
Zulüm Bitmiyor!

Yukarıda yazdıklarımın dışında belki yüzlerce işkence türü var. Müslüman kadınların başını kapatıp uzun elbise giyememesinden tutun, erkeklerin sakal bırakamaması gibi bir sürü kültürden uzaklaştırma çabası. Kendi benliklerini unutsunlar diye her şey düşünülmüş ne yazık ki. Tek başınıza bir şey yapamıyorsanız bile en azından bir yerde Doğu Türkistan adını duyduğunuzda kulağınızı tıkamayın. Biz kardeşiz, unutmayın. Zulüm Bitmiyor!

3+

Bir cevap yazın