#Dolar Nereye ?

Okuma Süresi: 3 dakika
8+

Kimsenin dilinden düşmeyen ve gündemde olan; Dolar 7.40 TL, Euro 8.70 TL oldu ne demek? Böyle günlerde döviz kurunun ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmek, bizim için oldukça önem arz etmektedir. Önceliği döviz kurunun ne olduğunu bırakalım. Döviz kuru, herhangi bir ülkenin para biriminin başka bir ülke para birimi cinsinden fiyatı olarak adlandırılıyor. Döviz kuru işlemleri alış ve satış kuru olmak üzere 2 şekilde gerçekleşiyor. Alış kuru, dövizin veya naktin alışı sırasında kullanılan fiyat. Bu demek oluyor ki, döviz bürosu ya da bankalardan TL karşılığında döviz aldığınızda gerçekleşen işleme deniyor. Satış kuru ise, dövizin ya da naktin satışında kullanılan fiyatı gösteriyor.

Yatırım amaçlı olarak birçoğumuz aklına önce döviz almak gelir. Döviz yatırımı da diğer bir çok alternatif portföy gibi riskli olabilir. Şimdi ise döviz kurunun yükselmesinin ne anlama geldiğine bir bakalım.

1- Gayri Safi Yurt İçi Hasıla Düşer

Döviz kuru yükselince, Türk lirası üzerinden hesaplanmış Gayrisafi Yurt İçi Hasıla düşüyor. (GSYİH : Bir ülke sınırları içerisinde belli bir zaman içinde, üretilen tüm nihai mal ve hizmetlerin para birimi cinsinden değeri.)

2- Alım Gücü Azalır

Günlük kullandığımız ürünlerden, otomobile, küçük ev aletlerine kadar ithal edilmiş bir ürün kullanıyorsanız yabancı ülkenin parası değer kazandığında fiyatlar da artar.

3- Negatif Beklenti Söz Konusu

Ülke içindeki yatırımcıların, hane halklarının beklentilerinin ekonomi üzerindeki etkisini göz ardı etmemek gerekir. Yükselen döviz kuru vatandaşların ekonomiden negatif bir beklenti içerisine girmesine sebep veriyor.

4- Yatırımlar Ertelenir veya Azalır

Firmaların yatırım kararları, ekonominin olumsuz beklentisi sebebiyle erteleniyor ya da azalıyor. Bir şirket yöneticisini ele alırsak örneğin, şirketini o anda büyütmek yerine, bu aynı zamanda bir ülkenin istihdamının da artması demektir, döviz kurlarının bu denli acımasız olmadığı dönemde büyütmek istiyor.

5- Fiyatlar Artar

Hammaddenin yerli olmamasından kaynaklı olarak bazı sektörlerde mal veya hizmet maliyeti arttığından bu artan maliyetler fiyata yansıyacaktır.

6- İthalat Azalır

Ateş pahası olarak da adlandırabileceğimiz fiyatlarla üreticinin kapısını çalan ithalat, döviz kuru yükselince ihtişamını kaybetmeye başlar. Dış ticaret açığının kapanması beklenir.

7- Özel Sektör ve Vatandaşın Borç Durumu

Farklı döviz cinsinden borçlanan özel sektör yöneticisi ya da vatandaşın durumu aynıdır. Borçlanılan para artan döviz kurları içinde ise vay halimize!

8- İstihdam Düşebilir

Döviz kurları üzerinden borçları olan şirketler kâr marjını da korumaya uğraşırlar. İthalatı kısma gibi bir şansları yoksa çalışan sayısını azaltma yoluna gidebilirler.

9- Portföy Dağılımları ve Enflasyon Etkilenir

Döviz kurunda enflasyonun üzerinde bir artış yaşandığında ise dolar cinsinden kişi başına düşen milli gelirde, gerçek milli gelir artışından daha düşük bir artış olur. İthal tüketim ürünlerinin fiyatlarındaki değişim enflasyonu doğrudan etkiler. İthal hammadde ve ara malların fiyatlarının değişmesi ise işletmelerin maliyetlerini etkileyerek enflasyona dolaylı bir şekilde yansır.

Gibi gibi gibi… Ekmeği , Maaşı dolarla mı alıyoruz diyenler için;

Dolarla işimiz var:

İhracat yapmak için dışarıdan aldığımız tüm Ara Mallar Dolarla. Elektrik Dolarla. Doğalgaz Dolarla. Yediğimiz gıdaların tohumları Dolarla. Gübre Dolarla. Bir Gömlek Türkiye’de dikilse bile dışarıdan aldığımız Pamuk Dolarla. Dokuma makinesi dolarla. Yeterli et yok. Dışarıdan aldığımız kesimlik hayvan dolarla. Elektronik aletlerin çoğu dolarla. Çocuk kıyafetlerinin büyük kısmı dolarla. Telefon dolarla. Türkiye’de üretilse bile TV ünitelerindeki LCD ekran dolarla. Bilgisayarlar Dolarla. Kimyevi maddelerin bir kısmı dolarla. KAĞIDIN ham maddesi bile dolarla. Sağlık ekipmanları Dolarla. Yabancı ilaçlar Dolarla. Motor Dolarla. Türkiye’nin uydusunu fırlatması bile Dolarla. Aşı dolarla.

Bu Liste Uzayıp Gidebilir.

Rezerv satarak Döviz tutulmaz.

Vergi arttırarak ithalat durmaz.

Faiz indirerek enflasyon inmez.

Ekonomi 101…

Esen Kalın…

İçerik için Teşekkürler

https://ogrencikariyeri.com/haber/doviz-kuru-yukselince-ne-olur

8+

2 Comments

  1. MENTALLYDEAD

    Yazınız dönemsel olarak bazılarının gerçekten ihtiyaç duyduğu bilgiyi en sade şekilde sunmuşsunuz emeğinize sağlık…

    1+

Bir cevap yazın