#Egitim Okullar Ne Zaman Açılacak?

Okuma Süresi: 3 dakika
7+

Yeni normalde her şey bildiğimizden çok farklı. Eğitim sistemi yeni normalde nasıl bir hal alacak? Okulların açılmasının riskleri nelerdir? Türkiye, okulları açmaya hazır mı? Okullar Ne Zaman Açılacak?

Okullar Ne Zaman Açılacak?

4 Senaryo Mevcut

Bakan Ziya Selçuk, okulların açılma durumuyla ilgili 4 senaryodan bahsediyor. Bunların sadece senaryo olduğunun, henüz bir karar verilmediğinin altını çizerek bu 4 senaryodan bahsedelim.

Okullar Ne Zaman Açılacak?

Okullar Tamamen Açılacak

Okullar, tedbirler dahilinde tamamen açılacak. Yani yeni normal içerisinde eski sisteme devam…

Uzaktan Eğitime Devam

16 Mart’ta uygulanmaya başlandığı gibi, okullar kapanacak ve uzaktan eğitimde gelişmeye devam edilecek. Bakan Selçuk, çok riskli bir durum söz konusu olmadığında bu senaryonun uygulanmayacağını belirtti.

Seyreltilmiş Eğitim

Bu eğitim sistemini Bakan Selçuk şu şekilde açıklıyor: “Mesela; pazartesi, salı günü okullar açtık, bir sınıfın yarısı sınıfa geldi. Çarşamba okul temizlendi. Perşembe, cuma diğer yarısı sınıfa geldi. Cumartesi sınav grupları(8 ve 12. sınıflar), okula geldi. Pazar günü okulu temizledik.” Bakan Selçuk bu sistemi anlatırken, sistemin ders ve müfredat bakımından seyreltilmiş eğitim grubuna girdiğini belirtildi.

İllere Göre Eğitim

Selçuk, eğitime başlandığı zaman illerdeki salgın durumunun göz önünde bulundurulacağını söyledi. Riskli bölgeler ile risk bulunmayan bölgelerde verilecek eğitim şekli değişiklik gösterecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yukarıdaki maddelerin dışında bazı eğitim gruplarının, durum ne olursa olsun eğitime açılabileceğini söyledi. Özel eğitim gruplarının bu eğitim grupları içerisinde yer aldığını belirten Selçuk, öğrenci sayısı az olduğu için tehlikenin az olduğunu vurguladı.

Uzaktan Eğitim
Okullar Ne Zaman Açılacak?

Tedbirler Neler?

Bakan Selçuk, tedbirler için Sanayi Bakanlığı ile birlikte hazırlanan kitapçığın göz önünde bulundurulacağını belirtti. Kitapçıkta okul içerisinde bulunan bütün mekanlar için ayrı ayrı tedbirlerin yer alacağını belirtti. Hazırlanan kitapçık ilgili birimlerin her birinde bulunacak. Bütün standartların uygulandığı okullara beyaz bayrak verilecek.

Ders saatleri azaltılabilir. Bazı dersler uzaktan ve yüz yüze olarak iki şekilde verilebilir. Okullarda bulunan geniş alanlar sınıf olarak değerlendirilebilir. Uzaktan eğitim söz konusu olduğunda öğretmen bütün adımlarda izleyici ve denetleyici olarak görev alacak.

Okullar Ne Zaman Açılacak?

1 Milyon Öğrenci Senkron Eğitim Alabilecek

Hibrit eğitimden bahsediliyor. 3. senaryoda bahsedilen durumda öğrenci haftada sadece 2 gün okula gidiyor. Öğrencinin evde kaldığı ve sınıf arkadaşlarının okulda olduğu günlerde, evde olan öğrenci okulda işlenen derse canlı olarak erişebilecek. Canlı olarak erişemediği zamanlarda ise banttan izleme söz konusu olacak. Önceden 20 bin öğrenci aynı anda bağlanabilirken artık bu sayının 1 milyon olduğu da açıklamalarda yer aldı.

Her Türlü Destek

İmkanı olmayan öğrencilere televizyon, bilgisayar gibi desteklerde bulunulduğunu ve eğitimde fırsat eşitliği için her türlü çabanın gösterildiği de Bakan Selçuk’un açıklamasında yer alıyor. Açıklamanın tamamı için linke tıklayabilirsiniz.

Ne olursa olsun birey olarak almadığımız her bir tedbir alınan bütün tedbirlerin aleyhine olacaktır. Salgına karşı bilincimizi arttıralım!

7+

Bir cevap yazın