#hutbedekılıç Hutbede Kılıç Geleneği Nedir?

Okuma Süresi: 1 dakika
4+

Geçtiğimiz günlerde gözler müze statüsüne geçmesinden 86 yıl sonra camii statüsüne geçen Ayasofya Camii‘deydi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş‘ın hutbeye kılıçla çıkması bu hareketin anlamını sorgulattı. Hutbede kılıç geleneği nedir?

Hutbede Kılıç Geleneği

Hutbeye Neden Kılıçla Çıkılır?

Edirne’deki Eski Camii başta olmak üzere Türkiye’de birkaç camide hutbede kılıç geleneği mevcut. Bu camiler Emir Sultan Camii, Atabeygazi Camii, Gazi Süleyman Paşa Camii’dir. Yaklaşık 6 asırdır devam eden bu geleneğin fethi temsil ettiği söyleniyor. Bu gelenek Cuma ve Bayram namazı hutbelerinde yaşanıyor.

Kılıcın hangi elle tutulacağına dair bile yapılan açıklamalar mevcut. Sağ elde taşınırsa kullanma niyetini ortaya çıkartıyor ve düşmana korku salmayı hedef alıyor. Sol ele alındığında ise dosta güven anlamı taşıyor. Günümüzde herhangi bir savaş durumu söz konusu olmadığı için hutbelerde sol ele alınıyor.

Ali Erbaş’ın ise hutbede genellikle ortada tuttuğu ve nadir de olsa sol eline aldığı gözüküyor. Atatürk’ü niteleyen lanet söylemlerinden dolayı tepki toplayan Ali Erbaş’ın bu hareketinin bir sonucu olacak mı bilinmez. Fakat Anadolu camiilerinden ziyade dünya tarafından merakla izlenen bu yapıda yapılması daha fazla ilgi topladı kuşkusuz.

4+

Bir cevap yazın