#Kadın Mutlu Sen Mucizesin!

Okuma Süresi: 3 dakika
9+

Kadın cinayetleri. Artık istemiyoruz deyince her gün bir yenisini daha hayatımıza katıyoruz, belki de farkında bile olmadan. Canımız yanıyor, belki saatlerce ağlıyoruz ama hiçbir şey onları geri getirmiyor. Mutlu Kaya. Onun hikayesi biraz farklı. Nefes alıyorum ama yaşayamıyorum diyor. Biz daha çok Mutlu’nun güçlü yanına odaklanalım. Herkese ışık tutacak cinsten bir güç. Doktorunun da dediği gibi, Mutlu Sen Mucizesin!

Mutlu Sen Mucizesin!

Mutlu Kaya

1996 yılında Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğuyor Mutlu. Zorlu bir doğum geçiriyor anne ve 7 kardeşiyle birlikte, bir şekilde büyüyor Mutlu. Beden Eğitimi Öğretmenliğini kazanıyor ama maddi imkanlardan dolayı kardeşi için okulu donduruyor ve fedakarlık yapmayı seçiyor.

Şansın yüzüne güldüğünü zannettiği bir dönem. Sesinin güzelliğinden kendisi de çevresi de haberdar o dönemlerde. 2015 yılında, bir arkadaşı şarkı söylediği bir videosunu, “Sesi Çok Güzel” adlı yarışma programına gönderiyor. Sibel Can tarafından keşfedilen Mutlu için, herkes başarı basamaklarını çifter çifter çıkacağını düşünüyor.

Mutlu Sen Mucizesin!

Veysi Ercan

14-15 yaşından beri rahatsız eden bir şahıs var hayatında. Mutlu ile görüşmek, evlenmek istiyor. Veysi Ercan… Mutlu istemiyor. Evlenmek orada kalsın, görüşmeyi bile. Tehdit ediliyor defalarca. En sevdiği, en değer verdiği ne varsa. Ailesi, canı…

Yarışmaya katılınca VTR’lerde görüyor şahıs, Mutlu’yu. Yarışma programını yayınlayan FOX TV’ye gidip ben Mutlu’nun amcasının oğluyum, onu programa çıkarmayacaksınız diye bir de onları tehdit ediyor. Mutlu anlıyor o olduğunu ama bir şekilde yok saymaya çalışıyor.

Bile Bile Ölüme Gidiyor

Gece saat 3 gibi. Mutlu, erkek kardeşi Hakan ile birlikte ablası Dilek Kaya’nın Evinde. Gün boyu takip edildiğinden habersiz bir şekilde şarkı açmış, prova yapıyor. Telefonuna bir mesaj geliyor; “Çık dışarı sadece seni öldüreyim. Yoksa ben gelir, hepinizi öldürürüm.” Mutlu çaresiz ve korkulu. Önce mesaj yoluyla anlaşmaya çalışıyor, başaramayınca aşağıya iniyor. Veysi, arabaya binmesini istiyor. Mutlu istemeyince upuzun, sırma saçlarından tutularak sürüklenmeye başlanıyor. Daha sonra kurşun yiyor Mutlu. Ablası yetişiyor. Dilek Kaya.

“Abla kurban korkma”

Dilek, umut vermek istiyor “abla kurban korkma” sözleriyle. Mutlu’yu sırtına alarak araba arıyor sokakta. Alkol kullanan, belki de alkolik diye küçümseyeceğimiz biri Osman. O yetiştiriyor hastaneye. Bir kaç kere kalbi duruyor ama yaşama mucize gibi tutunuyor Mutlu. Beyninin %87’sini kullanamıyor şuan ve doktorlar onun için “Mutlu sen mucizesin” ifadesini kullanıyorlar. Çünkü, konuşması, düşünebilmesi bir mucize!

Mutlu Sen Mucizesin!

“Her şeyimi elimden aldı”

Her şeyimi elimden aldı. Sesimi, ayaklarımı…Yine de diyordum ki, Rabbim ben o caniden kurtuldum… Kurtuldum sanıyordum. Çünkü, Türkiye’de adalet var sanıyordum.” Bu sözler Mutlu’ya ait.

Dilek Kaya

Bir şirkette muhasebeci olarak çalışan 35 yaşındaki Dilek Kaya. Mutlu’nun ablası. 29 yaşındaki erkek arkadaşı, Astsubay Yusuf Çalışkan arasında tartışma çıkmıştı. Tartışma büyüyünce Yusuf Çalışkan, belinden çıkardığı tabanca ile Dilek Kaya’ya ateş etti. Kurşunların isabet ettiği Kaya, olay yerinde hayatını kaybetti.

Dilek Kaya

Kadına Şiddet erkeğin yetersizliğinin, kadının çaresizliğine dönüşmesidir.

Uzman Psikolog Gökhan Çınar

Ablasını da kendine hakim olamayan bir erkek yüzünden kaybetti Mutlu. Bir sebebe kaç acı sığar ki? Sebebi nedir bilemiyorum. Yetiştirilme tarzı, ego savaşı, kendini ifade edememe… Ya da kendisine verilen fiziki gücün sebebini kavrayamama. Daha kaç acı sığabilir içimize? Alışır mıyız ki? Nolur alışmayalım.

Belki yarın yakınlarımızdan biri. Belki ben. Belki sen. Daha kaç kişi ölecek de hesabını bile soramayacağız kimselere? Mutlu, sesini duyurmak istiyor. Cezasının 3 yılı kalmış o caniden hala korktuğu için. Hala yaşıyor diye mi sessizliğimiz? Ölseydi daha mı çok bağırırdık?

9+

Bir cevap yazın