#sosyalmedya Klavye Delikanlılığında Sona Mı Yaklaşıldı?

Okuma Süresi: 1 dakika
0

Artık Temsilci Zorunluluğu Geliyor

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük kızı Esra Albayrağa hakaret içerikli paylaşımlar yapılmıştı. İlgililer hakkında adli işlem yapılırken Erdoğan sosyal medya platformlarının kontrol edilmesi için çağrıda bulunmuştu. Geçtiğimiz günlerde bu durum TBMM‘de görüşüldü.

Yeni alınan kararlara göre TwitterİnstagramFacebook gibi dünya çapında kullanılan ancak yurtdışı kaynaklı platformlarda temsilci bulundurulacak. Bu platformların Türkiye’de ofis açarak temsilcilik bulundurması sağlanacak. Bu düzenlemelerde Facebook ve İnstagram’ın sıcak baktığı ancak Twitter’ın olumsuz olduğu belirtildi.

Avrupa’da Durum Ne?

Sosyal medya platformlarda kısıtlamalar olan Avrupa ülkeleri de inceleniyor. Örneğin Almanya’da zararlı içeriğin kaldırılması için 24 saatlik süre tanınıyor ve istenilen yapılmazsa 50 milyon euro ya kadar ceza kesilebiliyor. Fransa’da da benzer bir düzenleme yer alıyor. Örneğin çocuk istismarı ya da terör propagandası yapan paylaşımların 1 saat içinde kaldırılması gerekiyor. Kurallara uyulmazsa yüksek cezalar kesiliyor.
Bu kurallar doğrultusunda ülkemizde de değişiklikler olacağı kesin diyebilirz.

Sahte Hesap Engeli

Yapılan düzenlemeler arasında sahte hesaplara da yer verilecek. Bu hesapları kullanıp, kimliğini gizlemeye çalışan kişilerin haksız paylaşımlar yapmasının önüne geçilecek. TBMM‘de görüşülen sosyal medya yasakları bir anda çıkan bir gündem değil aslında. Sahte hesaplara yapılacak engellemeler Devlet büyüklerine, siyasilere, sanatçılara, iş adamalarına ve bir biri hakkında küfürler savuran bu zihniyete indirilen bir darbedir, denildi.

0

Bir cevap yazın