sosyal medya

#sosyalmedya Sosyal Medya Kullanımı Yasaklandı

Okuma Süresi: 2 dakika
5+

Son bir haftadır sosyal medyanın yasaklanıp yasaklanmayacağı hepimiz için merak konusu. Dünya da örneği çok olmasa da sosyal medya kullanımını yasaklayan veya sınır getiren ülkeler var. Bunlardan bazılar ; Çin, Hindistan, Kuzey Kore, İran…

Çin’de Sosyal Medya Kullanımı Neden Yasaklandı

sosyal medya
Twitter

Çin’de sosyal medya kullanımın kalkmasının asıl sebebi, gençler arasında yaygınlaşmış olup, haber konularının çok hızlı tüketilmesinden kaynaklı olduğu söyleniyor. Diğer bir sebep ise protestolar düzenlemek ve örgütleşmek açısından sosyal medyanın insanlara yardımcı olması. Çin Twitter, Facebook ve Youtube yerine Weibo, Renren ve YouKu gibi kendilerine özgü sitelerin kullanılmasını yaygınlaştırdı.

Hindistan’da Uygulanan Yasağın Nedenleri

sosyal medya
Hindistan’da Uygulanan Yasağın Nedenleri

Hindistan’da ise İnternet sansürü çok dikkatli yapılmakta; girilen siteler hem merkezi hem de eyalet polisleri tarafından taranıyor. İnternete uygulanan filtreler sayesinde çoğu siteye erişim sınırlıdır. Bu kadar katı bir İnternet kullanımının asıl sebebi ise vatandaşlarını ülke içinde tutmak ve uygulamaların kişisel verileri ele geçirmesini engellemek. Çoğu uygulamanın asıl kalkma sebebi ise Çin ile aralarında oluşan çatışmalar hatta “Remove China Apps” adlı uygulama ile Çin uygulamalarından herhangi birini telefonlarında barındırmıyorlar.

İran’ın Sosyal Medya Sınırlandırması

İran’ın Sosyal Medya Sınırlandırması

İran da sosyal medya kullanımı 2000’lerde artmaya başladı hatta 82 milyona aşkın insanın düzenli kullanıcı olduğu biliniyor. 2012’den itibaren çoğu uygulama kaldırılırken, 2013 de Facebook, Twitter, Youtube ve 500’e aşkın siteye yasak getirildi. Engellenen sitelerin sağlık, bilim, spor, haber, pornografi ve alışveriş gibi çok çeşitli konuları vardı. Diğer devletler ise yasakların İslam’a aykırılık yüzünden getirildiği görüşünde.

Kuzey Kore’nin Sosyal Medya Yasağı

sosyal medya
Kuzey Kore’nin Sosyal Medya Yasağı

Kuzeye Kore denilince akla ilk gelen şeyler tabi ki de yasaklar. Kuzey Kore’de İnternet sahipleri ya devlet insanı ya da devlet onaylı kişilerdir. Facebook, Twitter, Youtube ve Güney Kore’ye ait sitelerin tamamına sınırlandırma getirilmesiyle turistler dahil herkes kuzey Kore siteleri dışında İnternet kullanması olanaksız hale geldi. Bu yasakların gelmesinin asıl sebebi ise hükumet karşıtı eylemleri en aza indirmek.

Türkiye de sosyal medya kullanım yasağının nasıl olacağı hala bilinmemekte. Söylenenlere bakılırsa filtrelenmiş bir sosyal evrenin bizi beklediğini ön görüyorum.

5+

2 Comments

Bir cevap yazın